1. برای کسب اطلاعات بیشتر در ساعات 9 الی 13 و 16 الی 18 با شماره 08138270182 یا 09353637799 تماس حاصل فرمایید.
  آدرس ایمیل: info@wsnlab.ir
  آدرس کانال تلگرام http://telegram.me/gloriot
 2. بدین وسیله به اطلاع پژوهشگران محترم می رسانیم که آزمایشگاه اینترنت اشیاء ایران راه اندازی شد. از این پس می توانید با شماره تلفن همراه 09353637799 با لابراتوار در تماس باشید.

تکنولوژي WIMAX و Wi-Fi

شروع موضوع توسط Homaei 27/6/13 در انجمن انجمن شبکه های وای مکس WiMax 802.16

تلفن سفارش: 08138311237 تلفن سفارش: 08138311237
 1. Homaei مدیر کل سایت

  تاریخ عضویت:
  25/2/12
  تعداد ارسال ها:
  2,038
  تشکر شده:
  11,617
  امتیاز دستاورد:
  12,265
  وب سایت:


  مقدمه
  واژه WiMAX مخفف Worldwide Interoperability for Microwave Access بوده و يک تکنولوژي ارتباط راه دور است که دستيابي ثابت به اينترنت را فراهم مي کند. سرعت کنوني WiMAX در حدود 40Mbps است. وايمکس براساس استاندارد IEEE 802.16 است که Broadband Wireless Access نيز خوانده مي شود. گروه وايمکس که در سال 2001 پايه ريزي شده است وايمکس را اينگونه تعريف کرده است: يک تکنولوژي استاندارد که دستيابي به اينترنت broadband را به جاي استفاده از روشهاي کابلي يا DSL ميسر مي کند.
  [IMG] مقاله استفاده از تکنولوژي وايمکس
  [IMG] مفهوم broadband: در فارسي به جاي braodband از واژه‌ پهناي باند بالا نيز استفاده مي‌گردد. واژه braodband به مفهوم اينترنت پرسرعت است. اتصالات اينترنت پرسرعت يا braodband پهناي باندي بين 64Kbps تا 300kbps و يا بيشتر را ارائه مي‌نمايند. دو مفهوم پهناي باند و broadband را با يکديگر اشتباه نگيريد. broadband ، نشاندهنده روش استفاده شده به منظور ايجاد يك ارتباط است در صورتي كه پهناي باند، نرخ انتقال داده از طريق محيط انتقال را نشان مي‌دهد.

  تکنولوژي WIMAX و Wi-Fi

  تکنولوژي WiMAX که براساس استاندارد شبکه هاي بدون سيم IEEE 802.16 مي باشد بسيار مشابه تکنولوژي Wi-Fi است که براساس استاندارد شبکه هاي بدون سيم IEEE 802.11 مي باشد. اجازه استفاده از تجهيزات وايمکس توسط توليد کنندگان و فروشندگان مجاز است لذا امکان استفاده از اين تکنولوژي در دستگاه هاي مختلف وجود دارد.
  همانطور که در بحث استاندارد 802.11 در مباحث شبکه هاي بدون سيم اشاره شد استاندارد 802.16 نيز به دو صورت 802.16d و 802.16e در بازار رواج دارد. استاندارد 802.16d را تحت عنوان وايمکس ثابت يا Fixed WiMAX مي شناسند. استاندارد 802.16e را نيز تحت عنوان وايمکس متحرک يا Mobile WiMAX مي شناسند. استفاده از وايمکس متحرک رواج بسيار بيشتري دارد و آينده تکنولوژي وايمکس محسوب مي شود.
  مهمترين موارد استفاده وايمکس عبارت از اينترنت پرسرعت موبايل، اينترنت پرسرعت بي سيم جايگزين کابل و DSL و ايجاد شبکه هاي کامپيوتري بدون سيم است.

  [IMG]
  توپولوژي يک شبکه وايمکس، منبع: سايت سيسکو

  وايمکس در ايران
  در ایران در پی مزایدهٔ فناوری وایمکس در تابستان و پاییز ۱۳۸۷ چهار شرکتِ صنايع ارتباطي پايا و مبين در ۳۰ استان، ایرانسل (اپراتور تلفن همراه سراسری) در استان‌های تهران، آذربایجان شرقی، اصفهان، خراسان رضوی، فارس و خوزستان، اسپادان (اپراتور تلفن همراه اصفهان) در استان اصفهان و رایانه دانش گلستان در استان گلستان مجاز به ارائهٔ خدمات وایمکس شدند. از میان این شرکت‌ها در حال حاضر تنها ایرانسل این خدمات را ارائه می‌دهد و بقیهٔ شرکت‌ها در حال تلاش برای راه‌اندازی آن هستند.

  ویژگی‌ها و خصوصیات فنی
  شبکه‌های بنا شده با تکنولوژی WiMAX، جزء شبکه‌های wireless شهری محسوب می‌شوند که به راحتی می‌توانند با وجود منطقهٔ بسیار وسیعی که دکل‌های WiMAX تحت پوشش خود قرار می‌دهند، کل شهر و یا شهرک‌های صنعتی و مناطق استراتژیک را پوشش دهند و قابلیت استفادهٔ اینترنت بسیار پر سرعت را از طریق این تکنولوژی برای سازمان‌ها، ارگان‌ها و شرکت‌های تجاری و همچنین منازل مسکونی امکان پذیر سازند.
  به کمک WiMAX، سرعت داده‌هایی مانند Wi-Fi، پشتیبانی می‌شوند و موضوع تداخل امواج نیز کاهش می‌یابد. یکی از ویژگی‌های این تکنولوژی عدم نیاز به دید مستقیم بین مشترکان و دکل‌های BTS می‌باشد. از جمله خصوصیات WiMAX آن است که علاوه بر داده، صدا و تصویر را نیز به خوبی پشتیبانی می‌کند و سرویسی که ارائه می‌شود به صورت کاملاً نامحدود می‌باشد و هیچ گونه محدودیت حجمی و یا زمانی ندارد و این بدان معناست که کاربر می‌تواند بدون هیچ محدودیت زمانی، در تمام شبانه روز به هر مقدار و حجمی که پهنای باندش اجازه می‌دهد download و یا upload داشته باشد.
  یکپارچگی مودم، فرستنده و گیرندهٔ رادیویی در سایز بسیار کوچک و قابل حمل و امکان نصب بسیار آسان آن نیز جزو برتری‌هایی محسوب می‌شود که نسبت به سایر فن آوری‌های مشابه خود داراست. امکان مدیریت مودم کاربر از راه دور توسط شرکت و کارشناسان فنی و قابلیت به روز رسانی نرم افزارهای مودم نیز در زمرهٔ این گونه موارد قرار می‌گیرند.
  عدم نیاز به دید مستقیم میان مودم سمت کاربر و آنتن مرکزی و شعاع فوق العاده زیاد تحت پوشش آن در حین سرعت بالای انتقال داده نیز از جمله ویژگی‌های دیگر آن محسوب می‌شود. که توپولوژی‌های پیشرفته (شبکه‌های mesh) و تکنیک‌های آنتنی (beam-forming، STC و تنوع آنتن) می‌توانند برای پوشش برد بیشتری به کار روند که این تکنیک‌های پیشرفته همچنین می‌توانند برای افزایش کارایی طیفی، ظرفیت، استفاده مجدد، توان خروجی ماکزیمم و میانگین برای هر کانال RF (فرکانس رادیویی) مفید واقع گردند.
  خصوصیت interoperability در این تکنولوژی، بدین معناست که کاربر می‌تواند هر محصول مورد علاقهٔ خود را خریداری کند (با ویژگی‌های مورد نظرش) و مطمئن باشد که این محصول با سایر محصولات مورد تایید مشابهش هماهنگی و سازگاری خواهد داشت که این امر رقابت بین شرکت‌ها، بهتر شدن کیفیت محصولات و کاهش قیمت‌ها را در پی خواهد داشت.

  کاربردهای عملی وایمکس
  مهم‌ترین خصوصیت و برتری WiMAX که باید عنوان گردد همان قابلیت سیار بودن آن است که موجب می‌شود که این تکنولوژی را وارد لپ تاپ‌ها، کامپیوترهای دستی و در نهایت گوشی‌های تلفن‌های همراه سازد و این امکان را به آن‌ها می‌دهد که دیگر کاربران برای استفاده از اینترنت پر سرعت نیاز به استقرار در یک مکان خاص و یا محدودهٔ بسیار محدود نداشته باشند و بتوانند در هر حال و حتی در حال حرکت نیز با سرعت‌های بالا از این امکان بهره مند گردند.
  دستگاه هاي مختلفي مانند Laptop, PDA, MP3 player، تلفن های همراه، PC های متحرک، دستگاههای بازی، همگی از مشتریان M-WiMAX هستند و قابل اتصال به شبکه M-WiMAX می‌باشند. ساختار شبکه مبتنی بر IP، قابلیت اتصال این وسایل متنوع را به شبکه ایجاد می‌کند.
  [IMG] منظور از M-WiMAX همان Mobile Wimax است که در بالا به آن اشاره شد.
  یکی از مهمترين ویژگی‌های وايمکس بار گذاری اطلاعات بر روی گوشی‌های تلفن همراه می‌باشد که می‌تواند برای جنبه‌های تبلیغاتی بسیار موثر واقع گردد و آن هم بدین صورت است که مثلاً فردی که در حال گذر از یک پل هوایی است به یک باره حجمی از اطلاعات بر روی گوشی وی فرستاده می‌شود که می‌تواند در قالب تصویر، صوت و یا انیمیشن باشد که برای جنبه‌های تبلیغاتی بکار گرفته شود و یا تعداد قابل توجهی افراد که روزانه از مترو استفاده می‌کنند که در هر ایستگاه نوع خاصی از تبلیغات می‌تواند برای این افراد فرستاده شود که این جنبه‌ها موج جدیدی از این فن آوری فوق العاده را در دنیای امروزی نمایان می‌سازند.

  تحليل فني وايمکس
  سرعت بالای انتقال داده در حین حرکت
  با وجود آنتن های پیشرفته MIMO و استفاده از روشهای کدینگ و مدولاسیون مبتنی برفن آوری OFDM ،M-WiMAX قادر به انتقال داده تا ماگزیمم نرخ Mbps 20 در دانلینک DL در هر سکتور و 8Mbps در آپلینک UL در هر سکتور برای یک کانال 10MHz می‌باشد که 10 برابر نرخ انتقال داده شبکه‌ها UMTS-HSDPA نسل 3 موجود با بیشترین نرخ انتقال داده (2 Mbps) می‌باشد و پایین آمدن تاخیر در سیستم شده و تمامی کاربری های یک اتصال توسط سیم شامل کاربری های بی‌درنگ (Real-Time) و کاربری های نیازمند باند وسیع را ارئه می‌دهد.

  تضمین کیفیت سرویس (QoS)
  ساختار لایه MAC استاندارد EEE802.16 به گونه‌ای است که ویژگی QoS را برای یک اتصال نقطه به نقطه در شبکه تضمین می‌کند. این ویژگی پهنای باند مورد نیاز سرویس را در تمامی طول مسیر تضمین کرده و حداقل تاخیر مورد قبول هر سرویس را حفظ می‌کند. همچنین زیر کانالهای موجود مکانیسمی انعطاف پذیر جهت تخصیص بهینه منابع فضا، فرکانس و زمان در قسمت air interface موجب شده است.

  مقیاس پذیری بر اساس نوع سرویس (Scalability)
  تکنولوؤی M-WiMAX به گونه‌ای طراحی شده است که در محدوده کانالهای20MHz تا 1.25 قادر به کار کردن است. از نتایج این امر راحتی پیاده سازی شبکه با ایجاد تغییرات جزئی در قسمت Air Interfaceمی باشد و بسته به مدل مصرف بر اساس نوع سرویس و طیف فرکانسی آزاد، M-WiMAX قابل پیاده سازی در فرکانس های متفاوتی می‌باشد. این خصوصیت همچنین باعث می‌شود که محدوده کشورها بر اساس نیازمندیهای منطقه‌ای مختلفشان برای مثال نیاز به دسترسی به اینترنت در شهر و با دسترسی پرظرفیت باند وسیع متحرک در متروها و حومه شهر قادر ، به استفاده موثر و چند منظوره‌ای از این فن آوری باشند.

  ظرفیت ترافیکی بالاتر M-WiMAX
  به علت به کارگیری تکنیک کدینگ OFDMA و وجود زیر کانال ها، نسبت به سایر تکنولوژی ها در کانلالهایی با پهنای باند مشابه M-WiMAX از ظرفیت ترافیکی بیشتری برخوردار است.

  شبکه تماما مبتنی بر IP M-WiMAX
  M-WiMax بر پایه فن آوری تماماً IP می‌باشد و از IP در ارتباطات ما بین کلیه اجزای شبکه از ابتدا تا انتها استفاده شده است. در حالیکه بسیاری از پروتکل های میانی 3 Gتماماً IP نمی‌باشند.
  nasim and m sabzian like this.
  لطفاً انجمن را به دوستان خود معرفی نمایید تا محیطی پویا تر داشته باشیم.
 2. مشاوره، آموزش و پیاده سازی پروژه های شبکه های موردی، شبکه حسگر بی سیم و انواع شبکه های کامپیوتری . برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 08138270182 تماس بگیرید. .

به اشتراک بگذارید