1. برای کسب اطلاعات بیشتر در ساعات 9 الی 13 و 16 الی 18 با شماره 08138270182 یا 09353637799 تماس حاصل فرمایید.
  آدرس ایمیل: info@wsnlab.ir
  آدرس کانال تلگرام http://telegram.me/gloriot
 2. بدین وسیله به اطلاع پژوهشگران محترم می رسانیم که آزمایشگاه اینترنت اشیاء ایران راه اندازی شد. از این پس می توانید با شماره تلفن همراه 09353637799 با لابراتوار در تماس باشید.

نمونه سئوالات درس شبکه های بی سیم-کارشناسی ارشد شبکه دانشگاه امیرکبیر

شروع موضوع توسط Homaei 15/3/12 در انجمن انجمن شبکه های بی سیم

تلفن سفارش: 08138311237 تلفن سفارش: 08138311237
 1. Homaei مدیر کل سایت

  تاریخ عضویت:
  25/2/12
  تعداد ارسال ها:
  2,038
  تشکر شده:
  11,617
  امتیاز دستاورد:
  12,265
  وب سایت:
  1. مشكلات اصلي انتشار سيگنال را نام ببريد. چرا امواج راديويي هميشه در خط مستقيم حركت نمي كنند؟ چرا پديده انعكاس هم مفيد و هم مضر است؟
  Fading ، shadowing، reflection at large obstacles، refraction depending on the density، scattering at small obstacles، diffraction at edges
  موانع موجب مشکلات زیر می شوند.
  اگر سیگنال در طول انتشارش به مانعی برخورد کند که اندازه ان مانع به مراتب بزرگتر از طول موج سیگنال باشد پدیده shadowingرخ میدهد.
  اگر سیگنال در طول سنتشار به مانعی برخورد کند که ان مانع بزرگتر از طول موجش باشد، بخشی از سیگنال توسط مانع چذب میشود و مابقی انعکاس داده می شود.پس سیگنالی با قدرت کمتر انعکاس داده می شود.
  اگر سیگنالی در طول انتشار از محیطی به محیطی دیگر وارد شود که چگالی اش فرق کند ، شکسته میشود.
  مساله تفرق: سیگنال اگر به موانعی برخورد کند که اندازه انها در حد طول موج سیگنال باشد پدیده scattering رخ میدهد.
  وقتی سیگنال به لبه های نوک تیز اجسام برخورد کند پدیده diffraction رخ میدهد.
  زیرا امواج رادویی در اسمان منتشر شده و به زمین که می خورند، منعکس می شوند، انعکاسشان دوباره آسمان را در می نورد به یونسفر می خورند و منعکس می شوند ، انعکانشان آسمان را در نوردیده به زمین میخورند و متعکس میشوند و بارها این اتفاف می افتد.
  به این دلیل می توانند سطح وسیعی را تحت پوشش قرار دهند پس در مواقعی که line of sight وجود ندارد به ایجاد ارتباط کمک می کنند.
  مشکل ان این است که در پدیده multipath propagation ، که سیگنالهای دریافتی از مسیرهای متفاوت با توانهای متفاوت به مقصد می رسد ممکن است سمبلها با مشکل تداخل روبرو شوند که اگر سمبلهای ارسالی یک فرستنده با خودش تداخل ایجاد کند پدیده ISI رخ میدهد.
  پس به دلیل اینکه جاهایی که line of sight وجود ندارد مفید است ولی از انجایی که موجب تداخل بین سمبلها می شود ، مضر است.
  ————
  2. سه روش كاهش پديده ISI را نام ببريد. اين پديده چه ارتباطي با فركانس حامل، نرخ سمبل، و حركت فرستنده/گيرندهISI دارد؟ تأثيرات ISI بر مدل هاي TDM چيست؟
  1) کم کردن symbol rate در فرستنده(افزایش فاصله ارسال سمبلها)
  2) فرستادن sequence شناخته شده و منحصر به فردی به نام training sequence
  3) تقسیم سمبلهایی که قرار است ارسال شود بهn تا جریان کوچکتر
  در روش 1 throughput کاهش پیدا میکند و در روش سه symbol rate کاهش پیدا کرده ولی موجب کاهش throughput نمیشود.
  حرکت می تواندباعث بروز تغییرات در قدرت سیگنال دریافتی در طول زمان شود که به دودسته short term fading و long term fading تقسیم می شود.
  اگر فرستنده یا گیرنده سریعتر حرکت کنند احتمال وجود ISI بیشتر می شود زیرا موقعیت موانع تغییر میکند.
  در TDM هدف استفاده چندین استفاده کننده مختلف از یک منبع مشترک است که اجازه میدهد هر کانال از کل طیف استفاده کند ولی در بازه ای از زمان یعنی برای زمان time slot میگزارد و بخش بندی میکند و در هر برشس زمانی یک فرستانده ارسال میکند که عیب ان نیاز به سکنرون سازی و حسن ان این است که نیازی به استفاده از باندهای فرکانسی متفاوت نیست و flexible می باشد.
  ISI پهنای باند را در روش TDM کاهش می دهد. (guard space هایی لازم می باشد.)
  ————-
  3. حداقل 2 مكانيزم براي كاهش تأثير پديده تداخل باند باريك را بيان كرده و پيچيدگي هر يك را توضيح دهيد.
  1) با تلفیق روش time mux و frequency mux میتوان اثر این پدیده را کاهش داد.
  عیب ان این است که باعث پیچیدگی میشود.به عبارتی گرینده هم باید بندان که در چه بازه زمانی و در چه باند فرکانسی باید به فرستنده گوش کند.به عبارتی گیرنده هم باید باند فرکانسی خود را با همراه با فرستنده تغییر دهد و هم با فرستنده سکرون باشد که در زمان ارسال ان گوش کند که احتیاج به CORDINATE دقیق تر دارد.
  2) Code multiplexing هر استفاده کننده ای می تواند در هر زمان از همه باند استفاده کند به شرط اینکه از کدهای مختلف استفاده کند. با این روش نیز می توان اثر پدیده تداخل باند باریک را کم کرد. و از لحاظ امنیتی روش خوبی هم است تنها cordinateلازم هم دانستن کدها می باشد همچنین از bandwith استفاده مناسب می شود زیرا در طول زمان چندین کاربر همزمان می توانند ارسال کند ولی عیب ان این است که user data rate کاهش پیدا میکند.
  لطفاً انجمن را به دوستان خود معرفی نمایید تا محیطی پویا تر داشته باشیم.
 2. مشاوره، آموزش و پیاده سازی پروژه های شبکه های موردی، شبکه حسگر بی سیم و انواع شبکه های کامپیوتری . برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 08138270182 تماس بگیرید. .

به اشتراک بگذارید