1. برای کسب اطلاعات بیشتر در ساعات 9 الی 13 و 16 الی 18 با شماره 08138270182 یا 08138268809 تماس حاصل فرمایید.
  آدرس ایمیل: info@wsnlab.ir
  آدرس کانال تلگرام http://telegram.me/gloriot
 2. بدین وسیله به اطلاع پژوهشگران محترم می رسانیم که سامانه پیامکی لابراتوار شبکه حسگر بی سیم راه اندازی شد. از این پس می توانید با ثبت شماره تلفن همراه خود از اطلاعیه ها و اخبار پژوهشی لابراتوار آگاه شوید.
  ضمناً آگاهی از کلیه اطلاعات نحوه ارایه خدمات به شما دوستان نیز از طریق همین سامانه امکان پذیر است.
  شماره سامانه: 30001818270182

استاندارد شبكه شهري بي‌‌سيم IEEE 802.16

شروع موضوع توسط Homaei 27/6/13 در انجمن انجمن شبکه های وای مکس WiMax 802.16

تلفن سفارش: 08138311237 تلفن سفارش: 08138311237
 1. Homaei مدیر کل سایت

  تاریخ عضویت:
  25/2/12
  تعداد ارسال ها:
  2,038
  تشکر شده:
  11,617
  امتیاز دستاورد:
  12,265
  وب سایت:

  [IMG]  اشاره:
  يكي از مشخصات ارتباطات مدرن، امكان برقراري ارتباط در هر زمان و هر مكان دلخواه مي‌باشد كه تنها با به‌كار‌گيري فناوري‌هاي بي‌سيم (Wireless) عملي مي‌گردد. در حال حاضر هدف اصلي اين فناوري‌ها، ايجاد امكان دسترسي به شبكه‌ در نقاطي است كه امكان ايجاد زيرساختارهاي كابلي دشوار و بعضاً غيرممكن است. اما نسل جديد شبكه‌هاي بي‌‌سيم، برقراري ارتباطات پرظرفيت را در هر نقطه دلخواه و با هزينه‌اي قابل قبول امكان‌پذير مي‌كنند. سازمان‌هاي IEEE و ETSI طيفي از فناوري‌هاي بي‌سيم را در مقياس‌هاي گوناگون اعم از شبكه‌هاي محلي، شهري و گسترده تدارك ديده‌اند. در ادامه به تشريح استاندارد IEEE 802.1 نوان يكي از آخرين دستاوردهاي اين حوزه مي‌پردازيم، استانداردي كه به صورت تجاري با نام WiMax شناخته مي‌شود.


  [IMG]
  شكل 1- استانداردهاي شبكه بي‌سيم

  IEEE (انجمن مهندسين برق و الكترونيك) با اتكاء به دانش فني صدها مهندس عضو خود، طيف كاملي از استانداردها را براي شبكه بي‌سيم ايجاد نموده است كه شامل 802.15 براي شبكه‌هاي شخصي PAN،
  802.11 براي شبكه‌هاي محلي (LAN)،
  802.16، براي شبكه‌هاي شهري (MAN) و 802.20 براي شبكه‌هاي گسترده (WAN) مي‌گردد.


  هر استاندارد در اين سري با هدف به‌كارگيري فناوري ارتباط بي‌سيم به صورت بهينه‌شده براي يك حوزه ارتباطي ايجاد گرديده‌است و علاوه‌ بر آن‌كه كاملاً سازگار با ساير استانداردهاي اين سازمان مي‌باشد، سعي شده با استانداردهاي مشابه ساير مراجع و به خصوص ETSI نيز هماهنگ باشد. شكل 1 استانداردهاي فوق را در كنار استانداردهاي مشابه ساير سازمان‌ها نشان مي‌دهد.

  يكي از موفق‌ترين استانداردهاي بدون‌سيم، IEEE 802.11 مي‌باشد كه فناوري منتخب اكثر شبكه‌هاي محلي بي‌سيم (WLAN) در اماكن عمومي و شركت‌ها مي‌باشد و ايجاد HotSpot را به عنوان كسب‌وكار بزرگي براي فراهم‌كنندگان خدمات دسترسي بي‌سيم به اينترنت فراهم نموده است. HotSpot كه ترجمه تحت‌اللفظي آن‌ها نقطه داغ مي‌باشد، اصطلاحي است كه به برقراري ارتباط كاربران با شبكه بي‌سيم در مكان‌هاي عمومي اطلاق مي‌گردد.

  كاربران با حضور در يك Hostspot (مثلاً يك رستوران يا فرودگاه يا يك فروشگاه) به شبكه متصل مي‌شوند و مي‌توانند از خدمات آن همچون اينترنت استفاده كنيد. در حال حاضر تشكلي از شركت‌هاي توليدكننده و فراهم‌كنندگان خدمات موسوم به Wi-Fi توسعه دستاوردهاي تجاري حاصل از 802.11 را دنبال مي كند.

  [IMG]
  شكل 2
  استاندارد 802.20 دقيقاً به عنوان دنباله‌اي براي 802.11 در نظر گرفته شده است و در پي كسب موفقيتي حتي بزرگتر مي‌باشد. به كمك اين فناوري كاربران از لاك شبكه محلي خارج مي‌شوند و از خدمات ارتباطي در خارج از ساختمان نيز برخوردار خواهند‌بود. (شكل 2)

  گرچه هنوز بسياري از فراهم‌كنندگان خدمات شبكه‌اي با جزئيات استاندارد IEEE 802.16 آشنا نيستند، ولي اين استاندارد حوزه ارتباطات بي‌سيم پرظرفيت را در آستانه ايجاد انقلابي قرار ‌داده‌است و از آن به عنوان كانديداي اصلي براي ايجاد شبكه‌هاي شهري بي‌سيم موسوم به WirelessMAN ياد مي‌شود. 802.16 از ابتدا براي ارائه دسترسي بي‌سيم در باند‌پهن (Broadband) به شبكه‌هاي شهري طرح گرديده ‌است و ظرفيت انتقال آن قابل ‌قياس با خطوط مخابراتي E1 و مودم‌هاي DSL مي‌باشد.

  علاوه بر اين‌كه سيستم‌هاي ارتباطي مبتني بر 802.16 داراي مزيت‌هاي نسبي مي‌باشند كه مهم‌ترين آن‌ها عبارتند از:

  ● برقراري سريع سرويس ارتباطي در مناطقي كه ايجاد ارتباطات كابلي دشوار است.

  ● پرهيز از هزينه‌هاي فزاينده نصب تجهيزات با گسترش تدريجي شبكه متناسب با رشد ميزان تقاضا.

  ● غلبه بر موانع و محدوديت‌هاي سيستم‌هاي كابلي.

  در حال حاضر مناطق بسياري در كشورهاي توسعه‌يافته و در حال توسعه از فوايد ارتباطات پرظرفيت محروم مي‌باشند و ايجاد زيرساختارهاي سيمي براي اين نواحي كاري دشوار، پرهزينه و درازمدت خواهدبود.

  فناوري 802.16 براي غلبه بر اين مشكلات طرح شده است و راه‌حلي استاندارد، انعطاف‌پذير و مقرون به صرفه براي پركردن شكاف فوق ارائه مي‌دهد.
  IEEE 802.16a يك گام به پيش
  در ژانويه سال 2003، IEEE با انتشار 802.61a نسخه‌ جديدي از فناوري‌هاي بي‌سيم را ارائه نمود كه در طيف فركانس راديويي 2 الي 11 گيگاهرتز كار مي‌كند و اين در حالي است كه استاندارد اوليه براي كار در طيف 10 الي 66 گيگاهرتز طرح گرديده‌بود. بزرگترين نتيجه اين تغيير، رفع مشكل "محدوديت ديد مستقيم" (LOS: Line Of Sight) مي‌باشد.

  لازم به يادآوري ‌است كه خصوصيات امواج راديويي با فركانس بالاي 10 گيگاهرتز باعث جذب اين امواج توسط موانع طبيعي و مصنوعي (براي مثال درخت‌ها و ساختمان‌ها) مي‌گردد و لازم است با نصب آنتن‌هاي فرستنده و گيرنده بر روي نقاط مرتفع و برج‌هاي مخابراتي، نوعي ديد مستقيم بين مبدا و مقصد ايجاد شود. 802.61a با رفع اين محدوديت، هزينه‌هاي ايجاد شبكه‌ بي‌سيم شهري را به طرز قابل توجهي كاهش مي‌دهد.

  ساختار يك شبكه مبتني بر استاندارد 802.61a متشكل از يك يا چند ايستگاه پايه مي‌باشد كه از طريق تعدادي آنتن فرستنده و گيرنده كه هر يك در يك قطاع جداگانه فركانسي قرار دارند، سرويس ارتباطي مشتركين خانگي و تجاري را در يك محدوده با شعاع تقريبي 6 تا 9 كيلومتري برقرار مي‌كند.

  كه البته اين فاصله بنا به شرايط مي‌تواند تا 45 كيلومتر نيز افزايش يابد. ايستگاه پايه خود از طريق يك ترانك پرظرفيت مخابراتي، به يكي از نقاط شبكه مادر متصل مي‌باشد.

  هر ايستگاه پايه داراي يك يا چند قطاع راديويي است كه با فرض استفاده از 20 مگاهرتز پهناي‌باند، هر يك از آن‌ها ظرفيت تبادل اطلاعات با نرخي درحدود 75 مگابيت در ثانيه را دارند. بنابراين به طور تقريبي ارايه خدمات به 40 مشترك بزرگ با ظرفيت دسترسي معادل خطوط E1 (دو مگابيت در ثانيه) و يا چند صد مشترك خانگي با ارتباطي مشابه با مودم‌هاي xDSL در هر قطاع امكان‌پذير است.

  انعطاف بالايي در انتخاب تركيب مشتركين و نحوه توزيع ظرفيت بين آن‌ها وجود دارد. كه به فراهم‌كننده خدمات آزادي عمل فراواني در سرويس‌دهي به نقاط شهري و روستايي را مي‌دهد.

  802.16، مشخصات امنيت و كيفيت خدمات (QoS) لازم براي كاربردهاي حساسي همچون انتقال همزمان صوت و تصوير را در خود دارد و به اين ترتيب نيازهاي مشتريان مشكل‌پسند هم برطرف خواهد گرديد.
  كاربردها
  موارد استفاده متنوعي براي شبكه‌هاي مبتني بر 802.16 پيش‌بيني شده‌است