1. برای کسب اطلاعات بیشتر در ساعات 9 الی 13 و 16 الی 18 با شماره 08138270182 یا 09353637799 تماس حاصل فرمایید.
  آدرس ایمیل: info@wsnlab.ir
  آدرس کانال تلگرام http://telegram.me/gloriot
 2. بدین وسیله به اطلاع پژوهشگران محترم می رسانیم که آزمایشگاه اینترنت اشیاء ایران راه اندازی شد. از این پس می توانید با شماره تلفن همراه 09353637799 با لابراتوار در تماس باشید.

جايگاه WiMax

شروع موضوع توسط Homaei 27/6/13 در انجمن انجمن شبکه های وای مکس WiMax 802.16

تلفن سفارش: 08138311237 تلفن سفارش: 08138311237
 1. Homaei مدیر کل سایت

  تاریخ عضویت:
  25/2/12
  تعداد ارسال ها:
  2,038
  تشکر شده:
  11,617
  امتیاز دستاورد:
  12,265
  وب سایت:
  جايگاه WiMax
  WiMax كه از حروف اول نام "انجمن كار بين جهاني براي دسترسي مايكروويو (Worldwide interoperability for Microwave Access Forum The) گرفته‌شده،‌ سازماني غيرانتفاعي متشكل از سازندگان تجهيزات دسترسي بي‌سيم مبتني بر استاندارد IEEE 802.16 مي‌باشد كه گسترش و به‌كارگيري اين تجهيزات را در دستور كار خود دارد. اين سازمان همان نقشي را بر عهده دارد كه پيشتر از آن Wi-Fi براي گسترش شبكه‌هاي محلي بدون سيم مبتني بر 802.11 بر عهده گرفته بود.

  WiMax براي اطمينان از كاركرد تجهيزات سازندگان با يكديگر پروتكلي را بر پايه استاندارد پايه 802.16 شكل داده و با استفاده از تكنيك‌هاي آزمايش ISO/IEC 9246 به تست اين تجهيزات اقدام مي‌نمايد.
  wimax.jpg

  جدول 1 - استانداردهاي سري IEEE 802.16
  مدولاسيون پيشرفته در WiMax
  همان‌طور كه پيشتر اشاره شد، رمز موفقيت 802.16 در افزايش ظرفيت و فاصله تحت پوشش با به‌كارگيري تكنيك‌هاي مدولاسيون تطبيق‌پذير مانند QPSK و QAM نهفته است. قابل توجه است كه از همين تكنيك‌ها در نسل سوم تلفن همراه (3G) نيز استفاده مي‌شود.

  در شروع لازم است تعريف ساده‌‌‌اي از مدولاسيون داشته باشيم. اساساً در مخابرات به هر نوع تبديل و تغييري كه يك سيگنال را آماده عبور از يك محيط ارتباطي خاص مي‌نمايد، مدولاسيون اطلاق مي‌شود. دستگاه مودم مثال بسيار خوبي از كاربرد مدولاسيون مي‌باشد كه علائم ديجيتالي يك كامپيوتر را به علائم آنالوگ شبيه به صدا تبديل مي‌كند تا امكان گذر از محيط شبكه تلفن را بيابند.

  امواج راديويي گونه‌اي از امواج الكترومغناطيس بوده كه داراي شكل سينوسي و سرعت سيري برابر با سرعت نور مي‌باشند. اين امواج برحسب فركانس نوساناتشان دسته‌بندي مي‌گردند و قادر به حركت در فواصل طولاني و از طريق هوا هستند.

  [IMG]
  شكل 4- منحني موج راديويي در مدولاسيون فركانسي
  در صورتي كه از امواج فوق جهت حمل اطلاعات استفاده شود با نام سيگنال حامل (Carrier) شناخته مي‌شوند. فركانس سيگنال حامل مشخصات خاص آن را تعيين مي‌كند. براي مثال امواج راديويي با فركانس پايين‌تر از 10 گيگاهرتز، قادر به عبور از ميان اجسام صلب (براي مثال ساختمان‌ها) هستند. همين امر دليل استفاده از طيف فركانسي 900 و 1800 مگاهرتز براي تلفن‌هاي همراه (سيستم GSM) مي‌باشد.

  اساساً مدولاسيون در سيستم‌هاي بي‌سيم با تغيير يكي از مشخصه‌هاي موج راديويي متناسب با علائم اطلاعاتي (صفر و يك‌ها) انجام مي‌گيرد. سه تكنيك اصلي وجود دارد كه با تغيير در دامنه (ASK)، فركانس (FSK) و فاز (PSK) كار مي‌كنند. شكل 4 چگونگي انجام مدولاسيون فركانسي را نمايش مي‌دهد.  [IMG]
  شكل 5: تكنيك مدولاسيون فاز چهارتايي
  اصولاً كارايي يك تكنيك مدولاسيون متناسب با تعداد علائم اطلاعاتي (بيت‌ها) است كه در هر نوسان موج راديويي منتقل مي‌كند. براي مثال مدولاسيون فاز چهارتايي (QPSK) مطابق شكل 5 در هر نوسان دو بيت را حمل مي‌كند.


  افزايش تعداد بيت‌ها به افزايش نرخ انتقال اطلاعات منجر مي‌گردد و البته داراي حدي است كه معمولاً با حداكثر فضاي قابل پوشش سيستم ارتباط بي‌‌سيم، رابطه عكس دارد.

  تكنيك مدولاسيون پيشرفته‌تر QAM تلفيقي از دو روش دامنه و فاز مي‌باشد كه دستيابي به نرخ‌هاي بالاتر را (در فركانس برابر) امكان‌پذير مي‌سازد. تكنيك QAM 16 چهار بيت را در هر نوسان و QAM 64 تا 16 بيت را در هر نوسان منتقل مي‌كنند.

  [IMG]
  شكل 6- تكنيك‌هاي مدولاسيون در WiMax

  هنر WiMax استفاده بهينه از تكنيك‌هاي پيشرفته گوناگون است، همان‌طور كه در شكل 6 نشان داده شده در فواصل كوتاه از آنتن مركزي، تكنيك QAM 64 و در فواصل دورتر از QAM 16 استفاده مي‌شود.


  تكنيك فازي چهارتايي (QPSK) نيز براي مشتركين در فواصل بسيار دور به كار گرفته مي‌شود. انتخاب تكنيك مناسب به طور هوشمند و پويا انجام مي‌شود.
  nasim and m sabzian like this.
  لطفاً انجمن را به دوستان خود معرفی نمایید تا محیطی پویا تر داشته باشیم.
 2. مشاوره، آموزش و پیاده سازی پروژه های شبکه های موردی، شبکه حسگر بی سیم و انواع شبکه های کامپیوتری . برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 08138270182 تماس بگیرید. .

به اشتراک بگذارید